Starptautiskā bestsellera Kad Ķīna valdīs pār pasauli autors Mārtins Žaks sarunā ar Sestdienu stāsta, ko varam gaidīt no Āzijas lielvaras

Gadsimtiem ilgi bijām pieraduši, ka pasaules kartē Eiropa ir pašā centrā, bet lielā Ķīna iekārtojusies nomalē. Taču tuvāko gadu desmitu laikā šī kārtība varētu mainīties, jo Ķīna arvien aktīvāk piesakās uz XXI gadsimta pasaules centra lomu. Tas varētu sagādāt grūtus brīžus amerikāņiem, kas joprojām lepojas ar pasaules ietekmīgākās valsts statusu. Nav šaubu, ka smaguma centra pārbīde ietekmēs arī citas valstis: tagad Latvijas politiķi piestaigā uz konsultācijām ASV vēstniecībā, taču nākotnē, iespējams, nāksies iestaigāt taciņu uz Ķīnas vēstniecību.

Viens no jaunās pasaules kārtības vēstnešiem ir britu žurnālists Mārtins Žaks, kurš padziļināti pētījis Āzijas izaugsmi. Žaka grāmata Kad Ķīna valdīs pār pasauli kļuvusi par starptautisku bestselleru; uz to atsaucas daudzi Ķīnas pētnieki, jo Žaka darbs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem šajā žanrā. Tagad šī grāmata ar Lattelecom atbalstu izdota arī latviešu valodā. Mārtins Žaks nesen bija ieradies Rīgā, un Sestdiena tikās ar viņu, lai noskaidrotu, kāda īsti būs Ķīnas pārvaldītā pasaule.

1. Kad sabruka PSRS, par pasaules ietekmīgāko lielvaru kļuva ASV; daļa analītiķu pat zskatīja, ka izveidojies vienpolārs pasaules modelis. Vai nākotnē šo vietu varētu ieņemt Ķīna?

Nākamo 50 gadu laikā Ķīna tiešām ieņems ASV vietu kā pasaules vadošā lielvara. Ķīnasekonomika jau tuvāko desmit gadu laikā varētu apsteigt ASV un kļūt par lielāko pasaulē; protams, vidējais dzīves līmenis Ķīnā vēl kādu laiku būs daudz zemāks.Taču pēc 40 gadiem šīs valsts ekonomika,
iespējams, būs jau divreiz lielāka par ASV.
Daudz kas būs atkarīgs no tā, cik strauja
būs ASV lejupslīde.

2. Ķīnas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju joprojām ir tikai 10 procentu no ASV līmeņa. Vai ķīnieši kādreiz būs tikpat bagāti kā amerikāņi, un ko tas nozīmētu mūsu planētas resursiem?

Dzīves līmenis Ķīnā noteikti paaugstināsies. Šis process jau notiek, un tā sekas atspoguļojas dažādu izejvielu cenu pieaugumā pasaules tirgū. Nākotnē šīs sekas būs vēl vairāk jūtamas, piemēram, nafta kļūs daudz dārgāka. Rietumi līdz šim bijuši privileģētā stāvoklī, jo neliela pasaules iedzīvotāju daļa varēja atļauties baudīt daudz augstāku dzīves līmeni. Ķīnieši nevarēs kopēt šo modeli, taču arī Rietumi nevar atļauties saglabāt status quo.

3.Ķīnas panākumi līdz šim bija balstīti uz «pasaules fabrikas» modeli, jo Rietumu uzņēmumi izmantoja lēto Ķīnas darbaspēku. Vai nākotnē Ķīna būs gatava spert soli tālāk un pati kļūt par pasaules inovāciju centru?

Protams, bet tam vajadzīgs laiks. Līdzīgu ceļu jau veikušas Japāna, Dienvidkoreja un Taivāna. Sākumā šo valstu ekonomika bija balstīta uz kopēšanu, bet vēlāk, sasniedzot noteiktu līmeni, tiek radīti savi izgudrojumi. Ķīna jau attīstās šajā virzienā, tās ieguldījumi zinātnes un tehnoloģiju attīstībā apsteiguši Japānu un pamazām tuvojas ASV līmenim.

4. Pirms dažiem gadiem ķīnieši ļoti lepojās, ka viņiem izdevies nogādāt kosmosā savu pirmo astronautu jeb taikonautu. Taču tas notika vairāk nekā 40 gadu pēc PSRS un ASV
astronautu lidojumiem. Vai tas neliecina, ka Ķīnai vēl ļoti daudz jāpaveic, lai samazinātu atpalicību ne tikai kosmosa izpētē, bet arī citās jomās? Dzīties pakaļ ir vieglāk, nekā būt
priekšgalā. Piemēram, kosmosa izpētē ķīnieši varēja balstīties uz citu valstu zinātnieku sasniegumiem. Līdzīgi būs arī citās jomās. Industriālās revolūcijas laikā Lielbritānijas ekonomikas izaugsmes temps bija ap 1,5 procentiem gadā, arī straujās ASV attīstības laikā tas bija tikai nedaudz lielāks. Ķīnas ekonomika attīstās ar vidējo ātrumu 10
procenti gadā.

5. Ķīnā netrūkst dažādu pretrunu, kas varētu apgrūtināt valsts attīstību: liela nevienlīdzība, vides  piesārņojums, nelīdzsvarots demogrāfiskais stāvoklis u.c. Vai valsts pārvaldes sistēma, kuras priekšgalā joprojām ir komunistiskā partija, būs spējīga tās atrisināt?

Jā, Ķīnā ir daudz problēmu. Ko gan jūs gaidījāt? Ķīnā ir 1,3 miljardi iedzīvotāju! Vēl pirms 30 gadiem ap 80 procenti ķīniešu dzīvoja laukos, bet tagad ap 50 procentu dzīvo pilsētās. Pasaule vēl nekad nav pieredzējusi tik strauju ekonomikas transformāciju. Simtiem iljonu cilvēku ir izkļuvuši no nabadzības. To nav iespējams paveikt, ja valdība nav kompetenta. Ķīnas režīms ir ļoti kompetents. Nevajag vērtēt viņus pārāk zemu. Rietumi uz Ķīnu lūkojas ar pārākuma apziņu, bet šādai iedomībai nav pamata.

6. Krievijas amatpersonām patīk runāt par «suverēno demokrātiju», kas atšķiras no Rietumu demokrātijas. Kāda politiskā sistēma veidojas Ķīnā? Ja vērtējam demokrātiju vai jebkuru citu valsts pārvaldes sistēmu, jāatbild uz jautājumu: «Vai tā darbojas efektīvi? Vai nodrošina attīstību?» Ķīnas modelis strādā ļoti labi. Mums šķiet, ka pastāv saistība starp demokrātiju un ekonomikas attīstību. Taču nevajadzētu iedomāties, ka mūsu sistēmu iespējams ieviest visā pasaulē. Pasaules gravitācijas centrs diezgan strauji pārvietojas no Rietumiem uz jaunattīstības valstīm, kam ir atšķirīgi uzskati par demokrātiju. Ķīnā ir pavisam citas politiskās tradīcijas.

7. ASV ir ne tikai militārā un ekonomikas lielvara, bet arī pasaules popkultūras līderis, jo visa pasaule skatās Holivudas filmas, klausās amerikāņu popmūziku, dzer kokakolu, ēd McDonald’s utt. Vai kādreiz arī Ķīna varētu kļūt par šādu «maigo lielvaru», un mēs skatīsimies ķīniešu filmas, ēdīsim ķīniešu pārtiku?

Ķīniešu virtuve jau ir ļoti iecienīta. Lai valsts kļūtu par paraugu citām, galvenais priekšnoteikums ir ekonomikas varenība. Ķīna drīzāk būs piemērs nevis rietumvalstīm, bet gan jaunattīstības valstīm. Āfrikā, Latīņamerikā, Vidusāzijā daudzas valstis vēro Ķīnas pieredzi un saskata modeli savai attīstībai. Ķīnai jau ir ievērojama «maigā vara» šajās valstīs. Rietumos vēlme līdzināties Ķīnai būs mazāka. Taču jāatceras, ka XIX gadsimtā, kad Eiropai bija kolonijas daudzās pasaules malās, šīm sabiedrībām bija ļoti maz kopīga ar Rietumu kultūru. Rietumi savu kultūru uzspieda ar spēku, un mūsdienās Rietumu ietekme vērojama visā pasaulē.

8. Cerams, Ķīna negrasās kolonizēt citas valstis. Vai ķīnieši varētu līdzināties amerikāņiem un izvietot karaspēka bāzes visās pasaules malās?

Ķīna nevēlas kļūt par koloniālu lielvaru. Viņiem nav kolonizācijas tradīciju. Ķīnieši varēja kolonizēt Dienvidaustrumāziju, bet negāja šo ceļu. Skaidrs, ka Ķīna kļūs stiprāka un attīstīs savu armiju. Ja ķīnieši būs gudri, viņi neatkārtos amerikāņu kļūdas, mēģinot valdīt pār pasauli. Savulaik šādu kļūdu pieļāva PSRS, kas militāro tēriņu ziņā mēģināja  spēkoties ar ASV, un tas kļuva par vienu no PSRS sabrukuma iemesliem. Ķīna nevēlas konfrontāciju ar ASV, viņi izvēlas sadarbību.

9. Tātad jūs neparedzat militāras sadursmes, kas varētu pavadīt Ķīnas varenības pieaugumu, piemēram, Taivānas pakļaušanu ar bruņotu spēku?

Ķīnieši ir pacietīgi. Nedomāju, ka viņi grasās karot Taivānas dēļ. Daudz ticamāk, ka nākamo 20 gadu laikā Taivāna pati izvēlēsies Honkongas ceļu un piekritīs iekļauties
Ķīnā. Taivāna varēs saglabāt savu demokrātiju, savu armiju. Es drīzāk uztraucos, ka militāru konfrontāciju varētu izraisīt ASV. Lielvaras, kas piedzīvo lejupslīdi, var sagādāt
problēmas. XIX gadsimtā Lielbritānija bija pasaules vadošā lielvara, un britiem bija ļoti grūti pierast, ka tagad viņu loma pasaulē ir krietni mazāka. Arī amerikāņiem būs grūti samierināties ar savu jauno statusu.

10. Ķīna jau šobrīd ir lielākais ASV kreditors, jo ieguldījusi vairāk nekā triljons dolāru ASV valdības parādzīmēs. Vai tas nozīmē, ka amerikāņi kļuvuši atkarīgi no ķīniešiem?

Protams. Amerikas lejupslīde patiesībā notiek daudz straujāk, nekā cilvēki iedomājas. Pasaulē manāma ievērojama spēku pārbīde; Ķīna palielina ietekmi tajos pasaules reģionos, ko vēl nesen ASV uzskatīja par savējiem.

11. Ko ķīnieši domā par Eiropu? Mēs redzam, ka Eiropas pilsētu ielās ir daudz ķīniešu tūristu, arī Eiropas preces ir ļoti iecienītas. Vai ķīnieši uztver Eiropu kā paraugu, kam gribētu līdzināties?

Ļoti daudz ķīniešu tūristu apmeklē Itāliju, bet viņi negribētu, lai Ķīna līdzinās Itālijai. Eiropai ir lielas problēmas. Eiropieši sāk apjaust savu jauno vietu pasaulē, un viņiem tas būs liels šoks. Eiropai vairākus gadsimtus bija ļoti liela ietekme pasaulē. Taču tas nenozīmē, ka šī ietekme saglabāsies mūžīgi. Itālija un Grieķija savulaik bija varenas civilizācijas centrs, bet mūsdienās par šo ietekmi varam lasīt tikai vēstures grāmatās. Eiropai gaidāma līdzīga nākotne. Pasaules mērogā tā ir salīdzinoši neliela teritorija, visā Eiropā ir ap 700 miljoni iedzīvotāju, kas ir tikai puse no Ķīnas iedzīvotāju skaita.